Koło PTTK „Włóczykije”

6. Trwają przygotowania do turnusu w Wiśle. Obejrzyj prezentację: http://www.sosw.tarnow.pl/wp-content/uploads/2020/03/Nasze-Przygotowania-do-wyjazdu-do-wis%C5%82y-1.pdf

5. W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy spotkania integracyjne z młodzieżą I LO w Tarnowie, działającą w Szkolnym Kole Wolontariatu. Członkowie Koła „Włóczykije” dwukrotnie gościli w I LO, trzecie spotkanie odbyło się w SOSW w Tarnowie, w którym uczestniczyli wolontariusze z I LO i VII LO w Tarnowie. Każde poświęcone było innej tematyce. Spotkania były też okazją do lepszego poznania się i wyśmienitej zabawy. Łącznie uczestniczyło w nich ok. 100 osób – 50 Włóczykijów i tyleż samo licealistów. Po feriach zimowych zaplanowane są kolejne spotkania.

4. Rada do Spraw Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy ZG PTTK w Warszawie ogłosiła wyniki V edycji Ogólnopolskiego konkursu dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną realizowaną dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców w 2019 r. I tym razem działalność Koła PTTK nr 23 „Włóczykije” przy SOSW im. E. Gierat w Tarnowie została doceniona – zajęło II miejsce. W poprzednich latach były to kolejno miejsca: III, II, I, III. Koło aktualnie liczy 80 członków i 13 opiekunów. W roku 2019 zorganizowało 7 imprez integracyjnych. Łącznie we wszystkich imprezach uczestniczyło 925 osób – w tym 720 niepełnosprawnych z opiekunami oraz 205 uczniów szkół ogólnodostępnych. Najbardziej aktywni członkowie  Koła zdobywają odznaki turystyki kwalifikowanej Do tej pory 42 „Włóczykijów” otrzymało odznakę popularną GOT PTTK, 16 małą brązową GOT PTTK,  3 małą srebrną GOT PTTK oraz 1 dużą srebrną GOT PTTK. ROK  w stopniu brązowym zdobyło 11, UNESCO w stopniu popularnym 71 osób. Opiekun Koła Bogumiła Moskal

3. Tradycyjnie jak co roku kilkuosobowa grupa reprezentująca Koło „Włóczykije” odwiedziła Radio RDN, które jest naszym patronem medialnym. Na ręce Dyrektora ks. Piotra Adamczyka młodzież złożyła życzenia świąteczne całemu zespołowi. Podziękowała też za dotychczasową pomoc podczas organizacji imprez turystycznych. Na zakończenie spotkała nas miła niespodzianka – wejście do pokoju nagrań i wspólne zdjęcie z Panią Dorotą Kunc. Spełniło się tym samym największe marzenie jednego z Włóczykijów, który nie krył łez wzruszenia.

2. Rok kalendarzowy Koło Włóczykije zakończyło udziałem w XXXI Małopolskim Złazie Patriotyczno – Turystycznym „Szlakami Legionistów” do Łowczówka, który odbył się 8 listopada 2019 r. W imprezie uczestniczyło 55 Włóczykijów. Poprzez udział w złazie uczcili 101 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, oddali też hołd poległym w boju pod Łowczówkiem. Przedstawiciele Włóczykijów reprezentowali Koło w konkursach towarzyszących Złazowi. W Konkursie Wieńców Nagrobnych „Żołnierska Pamięć” Włóczykije zajęli III miejsce. Jeden z Włóczykijów, Daniel Kajmowicz, godnie nas reprezentował w Konkursie Wiedzy Historycznej „Od Oleandrów do Łowczówka”, którego organizatorem był Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie oraz CKZiU w Tuchowie. Wykazał się nie tylko wiedzą, ale też odwagą. W konkursie brały udział 3 – osobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe ogólnodostępne – on tworzył 1 – osobowy zespół.

1.Tegoroczna VI edycja Integracyjnego Złazu Przyrodniczo – Edukacyjnego „Uśmiech Jesieni” odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”. W imprezie zorganizowanej przez Koło PTTK nr 23 WŁÓCZYKIJE” działające przy SOSW im. E. Gierat w Tarnowie wzięło udział 120 osób, w tym 100 niepełnosprawnych wraz z opiekunami oraz 20 wolontariuszy. Uczestnicy  reprezentowali następujące placówki:

– Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Klikowska w Tarnowie,

– Warsztaty Terapii Zajęciowej ul. Ostrogskich w Tarnowie,

– Dom Pomocy Społecznej ul. Modrzejewskiej w Tarnowie,

– SOSW im. E. Gierat w Tarnowie,

– I LO w Tarnowie,

– VII LO w Tarnowie.

Po dotarciu do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Polichtach, uczestnicy podzieleni na kilka grup pokonali ścieżkę przyrodniczą pod opieką przewodników, którzy przekazali im wiele ciekawych informacji.Jak na jesienną imprezę przystało nie mogło zabraknąć ogniska
i pieczenia kiełbasek. Było też wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary oraz zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Na zakończenie wręczono pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe za udział w konkursie przyrodniczym oraz certyfikaty uczestnictwa w Złazie. Pogoda dopisała, „uśmiech jesieni” towarzyszył wszystkim przez cały dzień.

Organizator Złazu Bogumiła Moskal
Regulamin