Nasze działania

6. 15 marca grupy rewalidacyjno – wychowawcze na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Kingi w Tarnowie wspólnie świętowały urodziny Konrada. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczestnicy chętnie korzystali z poczęstunku przygotowanego specjalnie na ten dzień. 

5. 7 grudnia na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Kingi w Tarnowie miało miejsce spotkanie z Mikołajem zorganizowane dla uczniów grup rewalidacyjno – wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Oprócz pełnego prezentów worka, św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań. Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom naszego Ośrodka zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim dzieciom osobiście wręczał paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.

4.  30 listopada panie: Machala, Machulak, Kobierska i Kulas w DPS ul. Robotnicza 4. zorganizowały zabawę andrzejkową dla uczniów zajęć rewalidacyjnych, zajęć indywidualnych oraz wszystkich podopiecznych DPS-u. Kolorowe światełka i taneczna muzyka pozwoliły wszystkim wyszaleć się do woli, by teraz, w adwentowym spokoju wyczekiwać Świąt Bożego Narodzenia.

3. 23 listopada na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy im. Św Kingi w Tarnowie odbyła się impreza andrzejkowa dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim zorganizowana przez nauczycieli grup rewalidacyjno – wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Celem zajęć było zapoznanie z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z andrzejkami poprzez udział uczniów we wróżbach. W trakcie zabawy wychowankowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział we wróżbie polegającej na wylewaniu wosku na zimną wodę przez ucho od klucza, a następnie wróżenie z kształtu zastygłej masy. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wychowankowie wraz z nauczycielami brali udział w poczęstunku. Zorganizowane andrzejki okazały się wesołym spotkaniem towarzyskim, które dostarczyło wielu przeżyć i emocji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

2. Grupy rewalidacyjno – wychowawcze znajdujące się na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy im. Św Kingi w Tarnowie oraz dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego biorą udział w co semestralnych wyjazdach do Groty Solnej znajdującej się w Hotelu Cristal Park. Pobyt dzieci w Grocie Solnej w całości pokrywany jest przez Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” działające w naszym Ośrodku. Przebywanie w Grocie Solnej dostarcza dzieciom dużo radości oraz wpływa pozytywnie na układ oddechowy, przyczynia się do działania przeciwalergicznego który wynika z korzystnego mikroklimatu zawierającego takie pierwiastki jak: jod, wapń, brom, krzem które posiadają właściwości lecznicze. Ważnym czynnikiem wyjazdów do Groty Solnej dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej jest ich wzajemna integracja. Warunki w grocie wzbogacone są o walory muzyko- i koloroterapii. Do dyspozycji uczestników są również zabawki takie jak wiaderka, łopatki, foremki z których dzieci chętnie korzystają.

1. Wychowankowie grup rewalidacyjnych ciekawie pożegnali lato, a mianowicie pociągiem wyruszyli nad morze do Sopotu. W podróż wybrał się z nami Łukaszek z grupy przedszkolnej z panią Krysią. PKP dały nam dużą zniżkę na bilety. Nad morzem była piękna słoneczna pogoda. Wrzucaliśmy kamienie do wody, zbieraliśmy muszelki. Robiliśmy babki z piasku, były zabawy z piłką plażową. Przed wyjściem na plażę smarowaliśmy się kremem z wysokim filtrem, by zapobiec oparzeniom. Pod parasolem zorganizowaliśmy sobie wspaniały piknik. Na zakończenie była dyskoteka w rytmach latino.  W ten sposób rozpoczęliśmy realizację projektu terapeutycznego W RYTMACH PÓR ROKU.”