Wycieczka do Malborka i Fromborka

W dniach 13 – 15 czerwca uczniowie klas VII a SP, II c, II e/III d, III e PZ oraz II hm BSIS pod opieką p. B. Moskal, R. Dulęby, M. Tylko i M. Ciężadło uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Malborka
i Fromborka.

Kilkakrotnie przekładany wyjazd był nagrodą dla członków Koła PTTK „Włóczykije” oraz wychowanków, którzy reprezentowali SOSW w Turnieju Piłki Nożnej EMES CUP, organizowanym przez p. Marcina Skórę w 2020 roku. Dzięki charytatywnemu turniejowi pozyskano fundusze, które zostały przekazane przez firmę AB „LetuvosDraudimas” na konto Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”. Przed wyjazdem, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Uczymy się na szlaku”, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez p. M. Łukasińską, dotyczącą historii i zabytków Wilna oraz Zamku w Malborku. W czasie zajęć lekcyjnych utrwalano zdobytą wiedzę. Na podstawie obejrzanej prezentacji uczniowie wykonali prace plastyczne na konkurs pt. „Poznaj Wilno”.

W nocy z 12 na 13 czerwca grupa „Włóczykijów” wyruszyła do Stegny, gdzie zarezerwowane były noclegi i posiłki. Po długiej podróży i krótkim odpoczynku uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer nad Zatokę Gdańską.

14 czerwca uczniowie mieli okazję poznać Frombork, wysłuchać koncertu organowego w Katedrze fromborskiej, zwiedzić Szpital Św. Ducha, obejrzeć seans w planetarium oraz pospacerować po portowej promenadzie. Dodatkową atrakcją była wizyta w letniej rezydencji cesarskiej Wilhelma II w Kadynach, w warsztacie ceramicznym i podziwianie 700 letniego Dębu Bażyńskiego. Po obiadokolacji wyruszyli obejrzeć budowany kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej.

Ostatni dzień wyjazdu dzieci spędziły w Malborku. Powitani przez braci zakonnych udali się na zamek średni, gdzie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących broni i mozaiki, a następnie zwiedzili najsłynniejszy zamek krzyżacki w Polsce pod opieką przewodnika.

Mimo bardzo napiętego programu wycieczki i długiej podróży powrotnej wszyscy uczestnicy wrócili zmęczeni ale cali i zdrowi do domów rodzinnych.

wtz wtz